Clithon corona – Ślimak rogaty

Clithon corona – Ślimak rogaty. To coraz bardziej popularny ślimak, który pochodzi z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Ślimaki te mogą wytrzymać różne zakresy zasolenia, od wody słodkiej do wody słonawej. Są łatwe w pielęgnacji, a także wzbogacają ogólny ekosystem akwarium gdyż są naprawdę niezłym przedstawicielem grupy sprzątającej akwarium z resztek a także walczącej z glonami.

Clithon corona – informacje.

Ślimaki te wolą żyć w słodkich wodach stojących typu kanały, bagna, stawy. Jednak można je również znaleźć w wodach o powolnym nurcie np. strumienie i rzeki. Ślimaki te są bardzo zróżnicowane osobniczo. Każdy osobnik różni się (przynajmniej w stopniu minimalnie widocznym) od innego. Swobodnie bytują w wodach słodkich natomiast rozmnażanie następuje w wodach słonawych (co zabezpiecza nasze akwaria przed niekontrolowaną plagą ślimaków).

Żywienie

Ślimak ten to jeden z niewielu przedstawicieli ślimaków o tak szerokim zakresie rzeczy, które spożywa (Glony zielone, Okrzemki, Biofilm, Sinice, Bryopsis). Zjada obumarłe resztki roślin. Ze względu na jego wielkość ślimak ten posiada możliwość dodarcia na dużo mniejsze powierzchnie niż inne ślimaki (np. małe liście roślin).

Zachowanie

Bardzo spokojny ślimak i jeżeli uda nam się zdobyć w sklepie akwarystycznym ciekawą odmianę kolorystyczną, to jest to też bardzo ładny ślimak. Clithon corona nie zagraża innym mieszkańcom akwarium lub roślinom.

Płeć

Wśród przedstawicieli Clithon corona nie ma widocznych różnic między płciami ale nie jest to powód do zmartwienia ponieważ, ślimaki te nie są hermatofrydami a więc nie grozi nam plaga ślimaków (dotykowym zabezpieczeniem jest fakt, że ślimak ten potrzebuje specyficznych warunków do rozmnażania).

Rozmnażanie

Bardzo trudne. Do rozmnażania ślimak ten potrzebuje wody słonawej (brachicznej). Trzeba się do tego przygotować. Potrzebny jest oddzielny zbiornik. Musimy przez kilka miesięcy aklimatyzować ślimaki z wody słodkiej do wody brachicznej. Jak to się robi? Stale zwiększamy zasolenie ale w minimalnych ilościach. Dopiero w takich warunkach możliwe jest rozmnazanie tego ślimaka.

Clithon corona – w moim akwarium

Jeden z niewielu gatunków ślimaków z których jestem naprawdę zadowolony. Jest kompletnie nieszkodliwy dla roślin i innych mieszkańców mojego akwarium. Niestety oceniam jego przydatność na średnią. Faktycznie jest mały i ma możliwość wędrowania w zakamarki lub na małe powierzchnie typu małe liście roślin ale tego nie robi. Zazwyczaj (90% czasu patrząc na miesiące w których go miałem) spędza czas na szybie akwarium. Około 10% czasu spędza na korzeniu. Na podłożu widać go wyjątkowo. Nie wchodzi na rośliny.

Ślimak jest mały i naprawdę mocno przyczepia się do  powierzchni. Niemniej w ciągu kilku miesięcy 1 ślimak mi padł. Znalazłem pustą skorupę. Najprawdopodobniej leżał na skorupie – niestety ślimak ten ma naprawdę małą stopę i nie jest samodzielny. Mam w akwarium potężne Ampularie. Nie raz widziałem jak Ampularia przechodzi po Clithon corona i nie była w stanie go oderwać. Nie raz widziałem jak Clithon corona całymi dniami wędrował po akwarium “jadąc” na Ampularii. Kiedyś widziałem Clithon corona jak leżał na skorupie i obserwowałem cały dzień czy da radę się obrócić. Nie dał rady.

Z tego powodu uważam, że na tego ślimaka powinno zwracać się szczególną uwagę – jeżeli zobaczysz go lezącego na podłożu to upewnij się, że leży tak, że jego mała stopa znajdzie punkt przyczepienia i ślimak da radę samodzielnie uzyskać bezpieczną pozycję. Jeżeli masz wątpliwości to nie czekaj. Zapewniam, że jak nic nie pomożesz ślimakowi to on zdechnie.

Z trzech popularnych tego typu ślimaków (piszę ten wpis o jednym z tych ślimaków jako ostatni – inne opisałem wczęsniej) czyli: “korona”, “helmet” i “zebra” to polecam szczególnie zebrę (10/10), koronę (7/10) i helmet (1/10).

Dlaczego? Zebra jest dużo aktywniejsza i dużo samodzielniejsza. Korona mimo zalet jest po prostu wolna i mała (mała efektywność czyszczenia zbiornika) oraz niesamodzielna. Helemet teoretycznie jest co najmniej tak samo dobry jak zebra ale wada helemeta to jego ciągłe składanie jaj na powierzchniach (i na innych ślimakach z różnych gatunków!). Te białe jaja są mocno szpecące. A problem jest taki, że tej sytuacji z tych jaj nic nie będzie (rozmnażane w wodzie brachicznej). Jaja te niestety mają bardzo odporną powłokę więc ich “utylizacja” naturalna może trwać miesiącami.

Podsumowując: biorąc pod uwagę wygląd, zalety i koszt to polecam tego ślimaka. Jeżeli masz pieniądze by tylko kupić 1 ślimaka – kup zebrę.

Clithon corona – moje obserwacje

Moje pierwsze Clithon corona kupione w sklepie akwarystycznym były totalnie szare i jakby chropowate. Po prostu brzydkie. Po wielu miesiącach zauważyłem, że powali na tych ślimakach zanika szarość i wychodzi coraz ładniejsza struktura skorupy. Być może w wodach słonawych w których był rozmnażany zachodzą procesy, które powodują, że skorupa wygląda nijako a gdy ślimak już bytuje długo w wodzie słodkiej, bardziej miękkiej skorupa nabiera kolorytu. To takie moje amatorskie obserwacje i przemyślenia. Pozdrawiam!

Zbiorcze informacje o Clithon corona

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Clithon corona
Nazwa potoczna Ślimak rogaty
Rząd Cycloneritida
Rodzina Neritidae
Rodzaj Clithon
Pochodzenie
Region Azja
Kraj Fidżi, Papua Nowa Gwinea
Obszar wodny Ocean Spokojny
Szybkie informacje
Rozmiar 1,5 – 2,5 cm (mały)
Rozmnażanie Jajorodne
Długość życia 2 – 5 lat
Pokarm Wszystkożerne, Glony zielone, Okrzemki, Biofilm, Sinice, Bryopsis
Wielkość akwarium 20l
Bytowanie w akwarium Powierzchnie – Podłoże
Poziom trudności Łatwy Średni
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka, Brachiczna
PH 6,5 – 8 (Kwaśne, Obojętne, Zasadowe)
GH 5 – 15 (Bardzo miękka, Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 22°C – 28°C (Zimna, Umiarkowana, Ciepła)
Zachowanie
Temperament Spokojny
Zagrożenie dla ślimaków Nie
Zagrożenie dla krewetek Nie
Zagrożenie dla roślin Nie
Zagrożenie dla ryb Nie

 

Galeria

Video

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane artykuły

Komentarze