Corydoras panda – Kirysek panda

Kirysek panda – Corydoras panda. Ryba słodkowodna z Ameryki Południowej. Ryba żwawa, aktywna, spokojna, którą można zobaczyć nie tylko na dnie akwarium.

Przedstawiciel dość rzadko spotykanej cechy u ryb czyli braku łusek. Zamiast tego ma płytki kostne w ułożeniu swoim przypominające dawną zbroję czyli kirys. Co prawda Kirys przystosowany jest do pobierania pokarmu z dna (otwór gębowy skierowany ku dołu, wąsy czuciowe ułatwiające pobieranie pokarmu) to ze względu na swoją ławicowość, aktywność (u swoich Kirysków zauważyłem prawie że całodobową aktywność) oraz specjalnie przekształconego jelita służącego jako dodatkowy narząd do pobierania tlenu (co jakiś czas Kirys szybko płynie ku tafli wody, nabiera powietrza i wraca na dno by dalej kontynuować swoje poszukiwania pokarmu) rybę tę można zobaczyć w każdym z rejonów akwarium.

Jeżeli posiadamy ich więcej okazów (przeróżnych odmian) to mamy możliwość obserwowania co chwilę wędrówki ku tafli wody (jakbyśmy uruchomili “brzęczyk rybny”).

Warunki bytowe

Corydoras panda to ryba akwariowa wykazująca zachowanie ławicowe dlatego zaleca się by posiadać ich co najmniej 6 sztuk. W naturalnym środowisku pływa w nurtach rzek więc woda w akwarium powinna być czysta (filtracja) oraz powinna być dobrze natleniona. Ze względu, że Kiryski pandy spotyka się w zimniejszych rejonach tropikalnych warto zwrócić uwagę na górne widełki temperatury w których bytują.

Jeżeli chodzi o zbiornik to potrzebuje przestrzeni do pływania, ze względu na swoją aktywność oraz zachowanie ławicowe. Rybom tym można przygotować różne zbiorniki od biotopowych Ameryki Południowej do towarzyskich roślinnych. Ważne by zapewnić im odpowiednie podłoże czyli piasek. Ryby te ciągle penetrują podłoże dlatego trzeba unikać używania kamieni z ostrymi krawędziami (to może powodować zranienie i zakażenie bakteryjne).

Ważną informacją jest to, że są to ryby bardzo wrażliwe na zasolenie. Kolejna uwaga to ich “zbroja”. Można się skaleczyć biorąc tę rybę do ręki.

Żywienie

Wszystkożerne. Preferują jedzenie w dolnej części akwarium. Jednak można zaobserwować pobieranie pokarmu w środkowej części akwarium na większych płaskich powierzchniach (np. pokarm leżący na korzeniu). Dla pewności, że Kirys będzie miał szansę spożyć pokarm, można jedzenie dla tych ryb wrzucić w mniej uczęszczany przez inne ryby rejon. Kirysy przeszukują cały teren akwarium i są w stanie znaleźć jedzenie przeznaczone dla nich.

Zachowanie

Ryby te są spokojne i można je zobaczyć w każdej części akwarium. Pod taflą pojawiają się by zaczerpnąć powietrza (ze względu na swój specyficzny dodatkowy narząd do oddychania). Głównie zobaczyć je można na dnie akwarium gdzie bardzo aktywnie penetrują podłoże w poszukiwaniu pokarmu. W środkowej części akwarium zobaczyć je można głównie na wyższych elementach (rośliny, kamienie, drewno).

Uwielbiają towarzystwo swojego gatunku i dlatego zaleca się posiadanie 6 sztuk tego gatunku. Jeżeli nie ma w akwarium większej ilości przedstawicieli Corydoras panda lub innych Kirysków to te ryby potrafią zacieśnić więź np. z Bocją wspaniałą.

Płeć

Samiec jest wąski, mniejszy od samicy i krótszy. Samica jest większa, szersza (widać to patrzeć na Kiryska z góry), dłuższa.

Rozmnażanie

Może upłynąć wiele lat zanim te ryby osiągną moment gdy zaczną się rozmnażać. Woda ok 24°C  a PH ok 6,5. Do sukcesu potrzebnych jest większa ilość samców. Samica pływa po całym zbiorniku szukając miejsca do zostawiania jajeczek (uprzedni zapłodnionych przez samców). Ryby te rozrzucają jajeczka po całym akwarium i nie opiekują się nimi. Ponadto tych jajeczek jest mało. Z tych powodów zaleca się po prostu rozmnażanie tych ryb w oddzielnym, małym, przygotowanym zbiorniku (roślinność, mały ruch wody) – wtedy po wszystkim zabiera się dorosłych osobników.

Młode osobniki karmi się bardzo drobnym pokarmem. I to cała magia rozmnażania Kiryska pandy.

Słowo końcowe

Przejrzałem pokaźną ilość materiałów dotyczącej tej ryby i są duże rozbieżności. Szczególnie dotyczą tych kwestii:

  • wielkość zbiornika od 38 do 112 litrów
  • GH od 2-12 do 2-25
  • PH od 5,8-7 do 6-8

W tabeli zbiorczej umieściłem ostatecznie te wyniki, które często (może nie najczęściej w każdym przypadku) się pojawiały a ponadto uwzględniłem swoją obserwację (czyli, że ryba ma się świetnie w danych parametrach). Jeżeli chodzi o wielkość akwarium. Mam 3 gatunków Kirysków i to są ryby bardzo aktywne, penetrujące cały zbiornik a ponadto uwielbiają pływać w własnym towarzystwie. Ten minimalny zbiornik 38 litrowy jest zdecydowanie za mały jak na te ryby.

Zbiorcze informacje o Corydoras panda

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Corydoras Panda
Nazwa potoczna Kirysek Panda
Rząd Siluriformes (Sumokształtne)
Rodzina Callichthyidae (Kiryskowate)
Rodzaj Corydoras
Pochodzenie
Region Ameryka Południowa
Kraj Ekwador, Peru
Obszar wodny Rio Aquas, Rio Amarillae, Rio Pachitea, Rio Ucayali
Szybkie informacje
Rozmiar 4 – 5 cm (mały)
Rozmnażanie Jajorodne
Długość życia 8 – 15 lat
Pokarm Wszystkożerne
Wielkość akwarium 76l
Bytowanie w akwarium Przy dnie
Poziom trudności Średni
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka
PH 6 – 7,5 (Kwaśne, Obojętne, Zasadowe)
GH 2 – 15 (Bardzo miękka, Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 20°C – 25°C (Zimna, Umiarkowana)
Zachowanie
Temperament Spokojny
Zagrożenie dla ślimaków Nie
Zagrożenie dla krewetek Nie
Zagrożenie dla roślin Nie
Zagrożenie dla ryb Nie

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze