Dlaczego warto często doglądać akwarium?

Dlaczego warto często doglądać akwarium? Większość akwarystów patrzy na swoje akwaria. Podziwia. Ja zresztą też lubię sączyć kawę & papieros przy moim podwodnym świecie.

Ale patrzeć nie oznacza widzieć.

Oglądanie akwariów w sklepach

Sprawia mi przyjemność ale traktuję to już jako obowiązek wypełniony podpunktami. Jest miejsce na przyjemność ale to jest na drugiej pozycji w tej liście.

Ryby martwe, ryby chore. Im bardziej o tym myślę tym więcej takich rzeczy dostrzegam. I dzięki temu unikam zakupu ryzykownego “towaru”.

Oglądanie swojego akwarium

Ot, przykład z dnia dzisiejszego. Zasadziłem roślinę. Wpuściłem rybki. No i przychodzę za godzinę i patrzę na rybki czy dobrze się czują. Ok. Karmię. A roślinka? Ok. Dobrze wkopana w podłoże.

Przychodzę po kolejnej godzinie. Wszystko nadal wygląda ok.

Przychodzę po kolejnej godzinie. Mam zwyczaj zwracania uwagi też na innych mieszkańców. Moje ślimaki. Czasami liczę. Szczególnie mam skupioną uwagę po zamieszaniu jakie robię w akwarium. A także na zbrojniki, otoski i kiryski. Czyli coś co mogłem zranić podczas mojego grzebania w wodzie przy dnie.

No i patrzę na te moje ślimaki. Rzadko widzę je wszystkie ale wiem co mam. I tak w ciągu dnia, no najwyżej dwóch, doliczam się wszystkich.

Patrzę po szybach ale też po dnie. Podłoże w większości to szaro ciemny żwir (drobniejszy ale żwir). Po środku akwarium mam długą plażę z jasnego piasku. Nie każdy zakamarek mojego akwarium dostrzegę ale to co mogę, a mogę dość dużo to nieźle skanuję. I co widzę? Coś podejrzanego pomiędzy kamyczkami (mam trochę dla ozdoby a także kamienie i korzeń).

Przyglądam się bardziej i..

Dlaczego warto często doglądać akwarium?

Moja “koronka” leży na skorupie. Clithon corona to mały i bardzo pożyteczny ślimak. Jest szybki a jego wielkość to zaleta bo może na małe powierzchnie się dostać i po nich swobodnie się poruszać. To ważny członek mojej ekipy sprzątającej w akwarium (mam różne gatunki ślimaków i ryb).

Być może przy zakupie ślimaków w sklepie sprzedawcy Wam mówili, żeby ślimaki kłaść otworem do podłoża. Dlaczego? Ślimak sam się nie obróci. Jak już złapie podłoże to jest akrobatą i naprawdę w przeróżnych miejscach go spotkacie. Ale sam się nie obróci jeżeli leży na skorupie.

Po około 3 dniach taki ślimak umiera z głodu.

Tak więc obróciłem delikatnie moje maleństwo, które dosłownie zaraz włączyło swój maksymalny bieg i na moich oczach zaczęło śmigać (w pojęciu prędkości ślimaczej :D) po podłożu.

Warto często doglądać akwarium? Tak!

Uratowałem życie. A może tylko naprawiłem swój błąd. Ale to i tak dużo. Fajne uczucie. Dlatego doglądajcie swoich wodnych królestw.

Powiązane artykuły

Komentarze