Echinodorus amazonicus – Żabienica amazońska

Echinodorus amazonicus – Żabienica amazońska. Łatwa roślina w utrzymaniu w akwariach. Ma małe wymagania i szeroką tolerancję parametrów w których może przebywać.

Rozpowszechniona w tropikalnej części Ameryki południowej. Osiąga do 50 cm wysokości. Roślina wykształca pędy kwiatostanowe. Jeżeli pęd wyrośnie nad powierzchnię wody uzyskamy białe kwiaty. Jeżeli pęd będzie zanurzony w wodzie po pewnym czasie rozwiną się na nim rośliny potomne. Gdy osiągną odpowiedni rozmiar (kilka centymetrów) i wykształcą system korzeniowy to można ich użyć do wyhodowania nowej sadzonki.

Wymagania

Łatwa roślina akwariowa o małych wymaganiach. Im lepsze oświetlenie, więcej CO2 oraz nawozów tym rośnie lepiej ale jest w stanie poradzić sobie bez tych dodatków (przy minimalnym nawożeniu do słupa wody lub jedynie przy zapewnieniu wstępnego dobrego podłoża, w którym ją zasadziliśmy).

W moim akwarium

Roślina ta ma średnio – wolne ale stałe tempo wzrostu. Początkowy, długi czas spędziła na nie wzroście a doprowadzeniem siebie do, nazwijmy to, “wybarwienia”. Liście rośliny są ładne, mają wyraźną strukturę. Te tempo wzrostu mi odpowiada. Zastanawiam się nad tym by w przyszłości przesadzić ją z tła na środek.

Parametry w moim akwarium: bardzo długi czas oświetlenia, dobre (moc) oświetlenie, niezbyt intensywne ale regularne nawożenie do słupa wody, tło, ziemia ogrodowa, drobny żwir, CO2 (słaba bimbrownia + carbo do słupa wody). Wbrew pozorom te warunku są dość sprzyjające dla większości roślin które posiadam. Niektóre mają szalone tempo wzrostu. Podaję te warunki by łatwiej sobie wyobrazić i dopasować informacje z tabeli do oczekiwanych efektów.

Zaznaczam, że popełniłem błąd z aranżacją i za dużo “grzebałem” w początkowym okresie w moim akwarium co miało znaczny wpływ na wydłużenie czasu potrzebnego na ustabilizowanie warunków, a przez to na pozwolenie roślinom rozwijania się bez przeszkód. To też ważna informacja bo oznacza, że Żabienica amazońska jest wytrzymała i bardzo odporna na “szaleństwo” akwarysty.

Zbiorcze informacje o Echinodorus amazonicus

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Echinodorus amazonicus
Nazwa potoczna Żabienica amazońska
Rząd Alismatales
Rodzina Alismataceae
Rodzaj Echinodorus
Pochodzenie
Region Ameryka Południowa
Kraj Wenezuela, Kolumbia, Brazylia, Peru, Boliwia
Obszar wodny Rzeki regionu tropikalny Ameryki Południowej
Szybkie informacje
Rozmiar 30 – 50 cm
Kolor Jasno zielony
Tempo wzrostu Średnie – Szybkie
Wymagania CO2 Brak – Średnie
Wymagania oświetleniowe Średnie – Duże
Miejsce sadzenia Tło – Środek
Poziom trudności Łatwy
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka
PH 6 – 8 (Kwaśne, Obojętne, Zasadowe)
GH 0 – 30 (Bardzo miękka, Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 22 – 28 °C (Zimna, Umiarkowana, Ciepła)

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze