Echinodorus cordifolius Tropica Marble Queen – Żabienica marmurkowa

Echinodorus cordifolius Tropica Marble Queen czyli Żabienica marmurkowa to roślina sztucznie uzyskana (w tabeli informacyjnej: “Kultywar”) niemniej bardzo przyjemna w prowadzeniu i może na swój sposób być wskaźnikiem sytuacji w akwarium.

Tropica Marble Queen jest mocno rozłożysta i zajmuje dużą powierzchnię akwarium przy czym nie tworzy gąszczu – jest na tyle dużo przestrzeni i cienia, że dużo ryb lubi kryć się pod tą rośliną. U mnie spełnia dość podobną rolę jak korzeń – duże powierzchnie dostarczające pożywienia dla ryb i ślimaków zjadających glony a pod liśćmi kryjówki (jak prześwity w korzeniu).

Tropica Marble Queen – Wymagania

Zazwyczaj podaje się, że wymaga małego naświetlenia – dobrze rozwija się w ciemniejszych rejonach akwarium. Nie wymaga CO2 ale skorzysta jeżeli jest podawane. Największymi czynnikami oprócz naświetlenia sprawiającymi, ze dobrze będzie się rozwijała to unikanie drastycznych zmian parametrów w akwarium oraz nawożenie.

Są informacje mówiące, że ma dość szybkie tempo wzrostu i dość duże wymagania świetlne ale zapewne wynika to z połączenia w danym akwarium z silnym nawożeniem i średnim dozowaniem CO2.

Jeżeli chcemy pójść w “szybkość” musimy zapewnić tej roślinie naprawdę dobre warunki inaczej szybko zobaczymy oznaki “redukcji” rośliny czyli zżółknienia a nawet gnicie.

Dlatego jeżeli nie możemy utrzymać każdego parametru na wysokim poziomie to osiągamy poziom wolny wzrost, stabilny (bez CO2, małe naświetlanie ale nawożenie i utrzymanie stabilnych warunków w akwarium).

Mimo, że w niektórych miejscach podaje się, że to łatwa w utrzymaniu w akwarium roślina to ze względu na pewną trudność w stabilnym utrzymaniu jej pięknego wyglądu poziom trudności powinien być “średni”.

Tropica Marble Queen – W moim akwarium

Roślina ogólnie nie sprawia mi dużych kłopotów. Bardziej sprawiam jej ja sam. Jak już wspomniałem, Echinodorus Marble Queen nie lubi zmian parametrów w akwarium oraz nie lubi dużego nasłonecznienia.

Z mojej i nie mojej winy ostatnio miałem zaburzenie równowagi w akwarium i to widać na roślinie. Młode liście są pięknie wybarwione, widoczny marmurek. Starsze liście żółkną, gniją.

Ponadto kupiłem Tropica Marble Queen gdy miałem robić pełne Dark Water ale po jakimś czasie wyszło mi ogólne, jasne ale tematyczne (czyli co się dało to Ameryka Południowa). Okazało się, że w moim akwarium jest za jasno i od tego momentu bardziej lub mniej roślina daje o tym znać.

Obecnie planuję zmianę aranżacji polegającą na dosadzenie tuż przy Echinodorus Marble Queen rośliny szybko rosnącej, wyższej i dającej cień. Niestety zrobienie pływającego parasola z roślin unoszących się na tafli wody nie udało się. Moje ryby po prostu uwielbiają korzonki tych roślin i mam postępującą redukcję takich roślin.

I ostatnia uwaga – to jest bardzo stabilna roślina. Raz dobrze ukorzeniona jest nie do wyrwania przez ryby.

Mały update po długim czasie: przesadziłem roślinę w inny koniec akwarium, tuż przy tylnej szybie. Roślina otoczona szybciej rosnącymi innymi roślinami dającymi cień ale nie zacieniającymi całkowicie (prześwity). I to był strzał w dziesiątkę.

Żabienica marmurkowa jest dużo ładniejsza. Co prawda zwolniła tempo przyrostu ale z drugiej strony mam nieporównywalnie mniej umierających liści. Po prostu świetna decyzja.

Zbiorcze informacje o Echinodorus Tropica Marble Queen

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Echinodorus Marble Queen
Nazwa potoczna Żabienica marmurkowa
Rząd Alismatales
Rodzina Alismataceae
Rodzaj Echinodorus
Pochodzenie
Region Kultywar
Kraj
Obszar wodny
Szybkie informacje
Rozmiar 15 – 35 cm
Kolor Jasno zielony
Tempo wzrostu Wolne – Średnie
Wymagania CO2 Brak – Niskie
Wymagania oświetleniowe Niskie
Miejsce sadzenia Tło – Środek
Poziom trudności Średni
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka
PH 6 – 7,5 (Kwaśne, Obojętne, Zasadowe)
GH 4 – 12 (Miękka, Średnio twarda)
Temperatura 22 – 28 °C (Zimna, Umiarkowana, Ciepła)

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze