Eleocharis Acicularis – Ponikło igłowate

Eleocharis Acicularis – Ponikło igłowate. Roślina pełna sprzeczności. W teorii i praktyce. Nawet jej pochodzenie jest dość tajemnicze. Prawie wszędzie można spotkać informacje, że to po prostu roślina kosmopolityczna czyli, że jest jej wszędzie dużo (Od Ameryki Południowej, poprzez Amerykę Północną, Europę, Afrykę, Azję i Australię).

Czasami spotyka się informację, że pochodzi z Sri Lanki ale jest to rzadka informacja i nie mogłem uzyskać dobrego źródła referencyjnego.

Eleocharis Acicularis – Wymagania

Z jednej strony są informacje, że może rosnąć w cieniu, nie musimy dodawać CO2 i rośnie wolno. Z drugiej strony mamy informacje, że wymaga bardzo dobrego oświetlenia, CO2 może pomóc, rośnie bardzo szybko ale wymagane są nawozy. Jaka jest prawda?

Prawdę można znaleźć w komentarzach i filmikach. U jednych w słabych warunkach rośnie u innych nie. U drugich w bardzo dobrych warunkach rośnie a u innych nie. Nie znalazłem przy tej roślinie przepisu na sukces.

Parametry jakie znalazłem w Internecie dotyczące tej rośliny są też szalenie rozpięte. Dochodzę do wniosku, że są dwie możliwości:

  • prawdopodobnie ludzie mylą tą roślinę z bardzo podobną ale tylko z wyglądu. Trochę to przypomina sytuację pomiędzy Faunus ater a Tylomelania spp. Podobne ślimaki z wyglądu a jednak są różnice w wymaganiach.
  • faktycznie roślina jest przystosowana do różnych warunków stąd jej sukces rozwoju w bardzo wielu miejscach na świecie.

Najbezpieczniejszym w takim przypadku jest przycięcie uzyskanych informacji do tych uzyskiwanych w profesjonalnych sklepach zajmującymi się hodowlą i dystrybucją roślin akwariowych.

Eleocharis Acicularis – W moim akwarium

Napiszę krótko – jest to jeden z nielicznych przypadków gdzie poniosłem porażkę. Z drugiej strony to dobrze. Mam czasami dość przycinki dużych roślin i na myśl o skubaniu trawnika robi mi się słabo. Ale przyznaję – lubię oglądać czyjeś akwaria z rozwiniętym trawnikiem.

Update po długim czasie: roślina ta nadal utrzymuje się w moim akwarium ale w formie niezmienionej (czyli mała, rachityczna). Nie mam rozwoju, przyrostów ale nie mam też zaników. Po prostu czysta równowaga.

Zbiorcze informacje o Eleocharis Acicularis

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Eleocharis Acicularis
Nazwa potoczna Żabienica amazońska
Rząd Poales
Rodzina Cyperaceae
Rodzaj Eleocharis
Pochodzenie
Region Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Europa, AzjaAfryka, Australia i Oceania
Kraj
Obszar wodny
Szybkie informacje
Rozmiar 10 – 15 cm
Kolor Ciemno zielony
Tempo wzrostu Średnie – Szybkie
Wymagania CO2 Brak – Średnie
Wymagania oświetleniowe Wysokie
Miejsce sadzenia Pierwszy plan – Środek
Poziom trudności Średni
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka
PH 6,5 – 8 (Kwaśne, Obojętne, Zasadowe)
GH 0 – 30 (Bardzo miękka, Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 20 – 28 °C (Zimna, Umiarkowana, Ciepła)

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze