Faunus ater – Black Devil

Faunus ater – Black Devil. Duży, ładnie wyglądający (szczególnie stopa) ślimak rozmnażający się w słonej wodzie ale mogący żyć w wodzie słodkiej czyli idealny mieszkaniec naszego akwarium. Pomoże walczyć z glonami a sam nie spowoduje nie kontrolowanej plagi ślimaków.

Ślimak ten jest słonawowodny z możliwością życia w słodkiej wodzie w odróżnieniu od wielu słodkowodnych mogących bytować w słonawej wodzie (brachicznej). Można spotkać też informacje, że z sukcesem udaje się utrzymać tego ślimaka w akwariach morskich.

Faunus ater – Warunki bytowe

Przeszukując Internet w poszukiwaniu danych na temat Faunus ater spotkałem się z dużą ilością informacji niejasnych. Głównie chodzi o jedno: albo mamy jeden gatunek i wiele odmian kolorystycznych albo mamy wiele (bardzo do siebie podobnych) gatunków.

Ponieważ jest to strona amatorska a nie profesorska pozwoliłem sobie mimo wszystko na popełnienie wpisu o tym ślimaku.

Występuje głownie w ujściach rzek do oceanów. Stąd właśnie w wymaganiach (szczególnie rozród, bo bytowanie może być w wodzie słodkiej) woda brachiczna. Jak już na samym początku napisałem – nie są to ślimak typowo słodkowodny. Trzeba na niego patrzeć jak na ślimaka słonawowodnego, który może dostosować się do bytowania w słodkiej wodzie. Dlatego też, często natknąłem się na poradę by lekko zasolić wodę w akwarium.

Te specyficzne wygania to też powód podawania informacji w opisie dla tego ślimaka o dość dużej tolerancji na różne warunki.

Ślimaki te są aktywne całodobowo ale preferują przyciemnione światło albo w mocno oświetlonym akwarium miejsca zacienione (np. chowają się w korzeń). Ślimaki te przekopują dno dlatego zaleca się podłoże drobne.

Faunus ater – Żywienie

Wszystkożerny. Bezpieczny dla zdrowych roślin. Oczywiście zaleca się (tak jak i inne ślimaki) dokarmiać by ślimak nie był zmuszony do żerowania na zdrowej roślinie – ten ślimak jest duży i je dużo. Jeżeli nie będzie dokarmiany a nie będzie już miał co jeść z diety podstawowej (detrytus, algi) wtedy będzie podskubywał nasze zdrowe rośliny.

Je z chęcią pokarm dla ryb, który opadł na dno lub na inną powierzchnię.

W tej części wyjaśnię dlaczego oznaczyłem zagrożenie dla roślin nie jako “brak” a jako “małe”.

W wielu miejscach w Internecie jest dostępna informacja, że ślimak ten jest bezpieczny dla roślin. W innych miejscach, że jest żarłoczny i może z lenistwa zacząć jeść po prostu najbliższą dostępną roślinę.

Kolejna sprawa, że jest to duży ślimak. Ja mam w akwarium ogromne ślimaki innego gatunku i wiem jakie są uciążliwe dla roślin. Tu nawet nie chodzi o to, że je jedzą. Chodzi o to, że je “łamią”.

To taka sama uciążliwość jak ryby kopiące wykopujące po prostu rośliny. Tu nie ma bezpośredniego zamiaru doprowadzenia akwarysty do rozpaczy. Taka po prostu natura i z prawami fizyki ciężko dyskutować. Dlatego, jeżeli posiadacie piękne akwarium roślinne, szczególnie z rzadkimi roślinami to zwyczajnie odradzam zakup tego ślimaka.

Faunus ater – Zachowanie

Spokoje usposobienie. Ze względu na swoją budowę ślimak głównie przebywa na dnie.

Faunus ater wyposażony jest w specjalne wieczko (operculum) do zamykania otworu w skorupie (ktoś kto widział ślimaka typu Ampularia od razu będzie wiedział jak wygląda ten mechanizm). Jeżeli wieczko odpadło to oznacz, że ślimak umarł.

Płeć

Nie ma widocznych różnic między płciami. Nie są hermatofrydami tak więc posiadając jednego przedstawiciela tego gatunku nie grozi nam plaga ślimaków (nie uwzględniające ważnego faktu, że potrzebuje specyficznych warunków do rozmnażania).

Rozmnażanie

Bardzo trudne. Słabo poznane. Ślimaki rozdzielnopłciowe. Zalecana woda słonawa. Znane są przypadki rozmnażania w wodzie słodkiej. Generalnie jest to tak słabo poznany fragment wiedzy o tym ślimaku (domniemywa się, że w cyklu rozwojowym z jaj wydobywają się swobodnie pływające larwy ślimaka), że tu, drodzy akwaryści, macie duże pole do wykazania się. Sam z ciekawości chętnie poznam dokładny opis rozmnażania więc jeżeli Wam się udało – podzielcie się tą informacją.

Faunus ater – W moim akwarium

Jak na razie nie odbiega z zachowaniem od innych gatunków ślimaków (według moich obserwacji jest bardzo podobny w zachowaniu do dużych przedstawicieli Tylomelanii spp.). Jeżeli za pół roku nadal będzie ten stan to obniżę poziom trudności.

Zbiorcze informacje o Faunus ater

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Faunus ater
Nazwa potoczna Black Devil
Rząd Cerithioidea
Rodzina Pachychilidae
Rodzaj Faunus
Pochodzenie
Region Australia i Oceania, Azja
Kraj Australia, Indie, Birma, Tajlandia, Chiny, Kambodża, Malezja, Indonezja, Filipiny
Obszar wodny Ocean Spokojny, Ocean Indyjski
Szybkie informacje
Rozmiar 5 – 9 cm (mały)
Rozmnażanie Jajorodne
Długość życia 6 lat
Pokarm Wszystkożerne, Glony zielone
Wielkość akwarium 40l
Bytowanie w akwarium Powierzchnie – Podłoże
Poziom trudności Trudny
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka, Brachiczna
PH 7 – 8,5 (Obojętne, Zasadowe)
GH 4 – 18 (Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 22°C – 28°C (Zimna, Umiarkowana, Ciepła)
Zachowanie
Temperament Spokojny
Zagrożenie dla ślimaków Nie
Zagrożenie dla krewetek Nie
Zagrożenie dla roślin Małe
Zagrożenie dla ryb Nie

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze