Filtr kubełkowy wywala korki. Padają bezpieczniki, zalanie podłogi i armagedon

Filtr kubełkowy wywala korki, padają bezpieczniki, zalanie podłogi i tak dalej. Jednym słowem Armagedon. I złość szczególnie, że niedawno kupiony. I większa złość na myśl o procesie reklamacyjnym, który czasem to droga przez piekło kończąca się niczym (jeżeli ktoś nie decyduje się na proces cywilny).

Filtr kubełkowy – rozwiązanie czy problem?

Kupiłem filtr kubełkowy z dwóch powodów. W dołączonym zestawie akwariowym od Aquael był zwykły gąbkowy. Raz, że duży a dwa że niewydajny a trzy, że nie rozwojowy. O tym filtrze, jego wadach i zaletach napiszę oddzielny wpis.

Rozważałem kaskadę ale doszedłem do wniosku, że wady (zagrożenia) podobne do kubełka a zalet mniej. Kubełek miał mi pomóc w zapanowaniu nad parametrami wody a także dać mi możliwość indywidualnego komponowania mediów filtracyjnych pod moje bieżące potrzeby.

Kubełek..hm. Są różne. Wybrałem SunSun 3000 HW. Znacznie przewyższa moje zapotrzebowanie ale ma fajne zalety i postanowiłem się w niego zaopatrzyć.

Jak przyszedł to banan na twarzy. Zamontowałem. Odpaliłem. Ależ to chodzi (ło). Jak mega ciągnik siodłowy (z gigantycznymi naczepami). Dokupiłem mediów filtracyjnych. Demontaż i montaż sprawnie. Z mediami sprawnie. No i klops. Tuż po zmontowaniu działającej konfiguracji przyszła ospa. Ponieważ nie chciałem znów bawić się w demontaże i montaże (trzeba usunąć większość mediów filtracyjnych bo zapodałem lek do wody w akwarium) to go wyłączyłem.

Cały interes ciągnął drugi filtr – wewnętrzny, gąbkowy.

No i ospa się skończyła (straty 0%). Czyszczę kubełek, dorzucam mediów i odpalam. Światło w mieszkaniu padło zaraz po odpaleniu kubła. $#@!#$!

Filtr kubełkowy wywala korki

Nie będę rozpisywał się nad ilością ręczników zużytych do wytarcia podłogi. Tak samo nie będę się rozpisywał nad upierdliwym (przy tak częstym) uzupełnianiu węży od kubła przy ponownej próbie odpalenia filtra SunSun 3000 HW.

Napiszę, że kombinowałem przez 2 dni. Demontaż filtra, odlewanie wody a dolewanie z węży (myślałem, że przelałem i ciśnienie było za duże). Demontaż pokrywy lampy UV i odlewanie wody z wnętrza pokrywy i ponowny montaż (za duża ilość wody w krótkim czasie wlewała się do wnętrza pokrywy – myślałem, że to powoduje zwarcie).

Korzystałem z różnych gniazdek, przedłużaczy (myślałem, że cos po drodze się stało i mam rozwaloną instalację elektryczną w pomieszczeniu “akwarystycznym”)

Rozważałem nawet całkowity demontaż lampy i zalanie tego wszystkiego silikonem. Została tylko jedna możliwość przed uruchomieniem procedury reklamacyjnej.

Media filtracyjne.

Filtr Kubełkowy a padające bezpieczniki

To był strzał w dziesiątkę. Jeszcze nie wiem czy chodzi o ilość całkowitą czy ilość na dolnym koszyku. Ale chodzi o przepływ. Ma być swobodny. Inaczej wytwarza się dziwne ciśnienie. Woda leci do klosza lampy UV.  I nie wiem czy na tym etapie jest zwarcie czy nawet wcześniej i woda leci w inne miejsce w korpusie pompy. Grunt, że po wywaleniu mediów z dolnego kosza (włożyłem go na pusto) filtr działa bez problemu.

Będę kombinował jak to ułożyć by było najwięcej, najlepiej a filtr nie powodował wywalanie bezpieczników.

Co teraz mogę Wam powiedzieć: może się to przydać.

  • filtr działał jak w każdym koszu rozsypałem trochę mediów i użyłem też gąbki (na każdym koszu rozsypana warstwa po całej powierzchni włożonej gąbki)
  • filtr nie działał jak media wrzuciłem w siatki (dołączę film – nie swój – ale zobaczycie o co chodzi). Z tym, że na dolnym koszu wrzuciłem dwie siatki ceramiki bez gąbki. Faktycznie było tam mało przepustowości (szpar między ceramiką). To, że ceramika to walce z dziurami w niczym nie pomogło. Za mała przepustowość.
  • filtr znów działał w takiej konfiguracji: kosz 4 (dolny) – pusty; kosz 3 (zeolit 1 siatka + gąbka); kosz 2 (węgiel 1 siatka + gąbka), kosz 1 (górny) – 2 x gąbka

Filtr kubełkowy wywala korki – wiedza tajemna

Przeszukałem Internet i nie znalazłem odpowiedzi na ten ten problem. Musiałem do tego dojść sam. Jak już ostatecznie ustalę sensowną konfigurację to uzupełnię ten wpis. Pozdrawiam!

Film o montażu filtra kubełkowego SunSun 3000 HW

W tym filmie polecam zobaczyć problemy przy wsypywaniu mediów filtracyjnych (tu wychodzi brak przemyślenia rączek przez producenta). Stąd mój pomysł na siatki na media (ale one zbijają media i robi się mała przepustowość).

Powiązane artykuły

Komentarze