Hydrocotyle Leucocephala – Wąkrota białogłowa

Hydrocotyle Leucocephala czyli Wąkrota białogłowa to szybko rosnąca roślina łodygowa o atrakcyjnych, jasnozielonych liściach wielkości i delikatnych łodygach, które gdy dotrą do tafli wody w akwarium ładnie rozpościerają się poziomo po wodzie.

Hydrocotyle Leucocephala jest łatwa w uprawie i nadaje się do wszystkich rodzajów zbiorników oraz łatwo przystosowuje się do zmieniających się warunków w zbiorniku. To jest powszechna opinia do znalezienia w Internecie na przeróżnych stronach z poradami akwarystycznymi lub atlasami roślin akwarystycznych. Ja mam trochę inną opinię ale o tym na końcu. Teraz czas na garść podstawowych informacji.

Hydrocotyle Leucocephala Wymagania

Roślina akwariowa z Ameryki Południowej rosnąca na bagnach, terenach podmokłych lub w wolno płynących rzekach. Zaleca się minimum 40 litrowe akwaria dla tej rośliny ale może się okazać, że są one o wiele za małe. Roślina w odpowiednich warunkach potrafi gwałtownie rosnąć więc przy małych zbiornikach będziemy zmuszeni do częstych przycinek.

Roślina ma szeroki zakres wytrzymałości jeżeli chodzi o twardość wody. Potrafi też utrzymać się w akwariach przyciemnionych ale by móc osiągnąć przy tej roślinie bardzo duże przyrosty wymagane jest bardzo dobre oświetlenie (długo i mocno).

Podłoże może być ubogie lub wręcz jałowe. Roślina może łatwo rosnąć w piasku. Nie ma rozbudowanego systemu korzeni. Szybko rośnie w kierunku tafli wody i tam rozpościerają się jej rośliny. Od tego momentu jest całkowicie niezależna od suplementacji CO2 (pobiera go z powietrza nad taflą wody w akwarium). Niemniej CO2 w ogóle nie jest potrzebne (na tym wcześniejszym etapie gdzie całościowo jest zanurzona w wodzie).

Oprócz światła drugim czynnikiem znacznie poprawiającym i wygląd i tempo wzrostu rośliny są nawozy dodawane do wody.

Zachowanie rośliny w akwarium

Biorąc pod uwagę wymagania tej rośliny najlepszym podejściem do tej rośliny jest traktowanie jej jako pływającej rośliny a nie ukorzenionej w podłożu. Roślinę można utrzymać w podłożu ale nie jest to łatwe (slaby system korzeniowy).

Kolejna sprawa to ogromne skoki w cyklu życiowym tej rośliny. Często przy przesadzeniach może dojść do gwałtownej (a przynajmniej znacznej) redukcji rośliny. Gwałtowna redukcja może pojawić się samoczynnie po kilku miesiącach normalnego wzrostu. Może pojawić się znaczne spowolnienie wzrostu. I tak samo nagle może pojawić się niekontrolowany ogromny wzrost rośliny. Podsumowując –  Hydrocotyle Leucocephala jest mocno kapryśna i bardzo wrażliwa na pewne zmiany w akwarium, które są wstępnie niezauważalne przez nas.

Jedna z roślin potrafi osiągnąć taki rozmiar, że przesłania naszą kapryśną roślinę. Albo mamy taki ogólny wzrost w zbiorniku przeróżnych roślin, że doszło do wypłukania substancji odżywczych dla naszej kapryśnicy. Albo konkurencja jest już za duża.

Hydrocotyle Leucocephala W moim akwarium

Nie mam szczęścia do tej rośliny. Kupiłem ją ogromną. W moim wysokim akwarium po wsadzeniu ogromna część rośliny pływała na tafli. Po 2 miesiącach została mi marna resztka z początkowej wielkości rośliny. I wspomnienie dawnej potęgi…

Przyczyny: oczywiście roślina była zakupiona w podłej, żółtej włókninie (już nie raz pisałem jakie to zło, które można spotkać w sklepach akwarystycznych). Nie udało mi się tego usunąć w całości a i uszkodziłem delikatne korzenie. Po długim czasie przesadziłem roślinę (o kilka centymetrów raptem) uprzednio ją wyjmując i doczyszczając korzenie.

Fakt. Ostatnio zaprzestałem dolewania nawozów – inne rośliny szaleją. Fakt nr. 2 to to, że inne rośliny szaleją i przesłaniają dostęp do światła dla Hydrocotyle Leucocephala.

A fakt nr 3 to to, że ta roślina jest bardzo delikatna. Mnóstwo moich żyjących stworzeń dodatkowo ją pokiereszowało.

Biorąc pod uwagę moje doświadczenie oraz wiedzę jaką zdobyłem w Internecie nie określę tej rośliny jako łatwą (przeważająca informacja) a określę poziom trudności na średni. Ja wiem, że u wielu akwarystów ta roślina to istny chwast. Ale jest mocno kapryśna. Redukcje są szybkie i ogromne. I wymaga nieoczywistej uwagi.

Uodate po długim czasie: roślina mi całkowicie padła a to oznacza, że straciłem 35 złotych (kupiłem roślinę wyrośniętą xxl). Kurcze…

Zbiorcze informacje o Hydrocotyle Leucocephala

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Hydrocotyle Leucocephala
Nazwa potoczna Wąkrota białogłowa
Rząd Apiales
Rodzina Araliaceae
Rodzaj Hydrocotyle
Pochodzenie
Region Ameryka Południowa
Kraj Wenezuela, Argentyna, Brazylia, Chile
Obszar wodny
Szybkie informacje
Rozmiar 20 – 60 cm
Kolor Jasno zielony
Tempo wzrostu Średnie – Szybkie
Wymagania CO2 Brak – Średnie
Wymagania oświetleniowe Średnie – Duże
Miejsce sadzenia Tło – Środek
Poziom trudności Średni
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka
PH 6 – 8 (Kwaśne, Obojętne, Zasadowe)
GH 4 – 18(Bardzo miękka, Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 20 – 28 °C (Zimna, Umiarkowana, Ciepła)

 

Galeria

Video

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane artykuły

Komentarze