Hyphessobrycon megalopterus – Fantom czarny, Barwieniec czarny

Fantom czarny (Barwieniec czarny) – Hyphessobrycon megalopterus. Ryba akwariowa słodkowodna pochodząca z Ameryki Południowej. Czarny fantom rośnie do 4,5 cm. Jego żywotność wynosi około 5 lat.

Warunki bytowe

Jest to ryba wykazująca zachowanie ławicowe dlatego zaleca się by posiadać ich co najmniej 6 sztuk. W naturalnym środowisku pływa w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej. Jest w stanie się zaadaptować do wody umiarkowanie twardej i o kwasowości neutralnej. Woda powinna być umiarkowanie ciepła lub ciepła.

Jeżeli chodzi o zbiornik to potrzebuje przestrzeni do pływania, ze względu na swoją aktywność oraz zachowanie ławicowe. W naturalnym środowisku przebywa w wodach z bujną roślinnością dlatego tej rybie trzeba zapewnić roślinność do ukrycia oraz miejsca zaciemnione (jeżeli cały zbiornik mamy mocno oświetlony).

Żywienie

Wszystko żerne. Preferują jedzenie w środkowej i dolnej części akwarium.

Hyphessobrycon megalopterus – Zachowanie

Ryby te są spokojne i nie stanowią zagrożenia dla innych żywych organizmów (innych ryb, ślimaków, krewetek, roślin). Jedynym, możliwym pojawiającym się problemem może być ich konkurowanie przy karmieniu w stosunku do wolno pływających lub wolno jedzących ryb.

Może dochodzić do przepychanek w grupie Fantomów czarnych. Samce rozpoczynają udawane walki. Czasami samce mocno adorują samice i samice odpychają samców.

Płeć

Płeć u Fantomów czarnych najłatwiej rozróżnić po kolorze. Samce prawie nie mają czerwieni, podczas gdy mniejsze płetwy samicy, zarówno górne jak i dolne, są czerwone.

Rozmnażanie

Black Phantom Tetra to gatunek rozrzucający jaja w roślinności po całym zbiorniku. Dlatego warto rozmnażanie przeprowadzić w osobnym zbiorniku hodowlanym.

Aby pobudzić rozmnażanie, obniż PH do około 5,5-6, a ogólną twardość wody zmniejsz poniżej 4 stopni. W zbiorniku hodowlanym powinny znajdować się rośliny zarówno ukorzenione, jak i pływające, oraz słabo oświetlone.

Dobrze wzmocnij ryby przed próbą skłonienia ich do tarła. Jeśli to możliwe, w okresie wzmacniania należy uwzględnić żywe pokarmy.

Do tarła wybieramy najlepiej wybarwionego samca i najgrubszą samicę.

Samiec wykonuje przed partnerką widowiskowy taniec, który nie od razu kończy się tarłem. Samica składa jaja najczęściej dopiero po 2-3 dniach od zalotów. Za każdym zbliżeniem składa po kilka ziarenek ikry, aż do czasu, aż będzie ich 200 do 300 sztuk.

Po zakończeniu tarła parę należy natychmiast odłowić, ponieważ zjadają zarówno jaja, jak i narybek. Młode wykluwają się po około 2 dniach.

Narybek jest bardzo wrażliwy na światło, dlatego zakryj zbiornik z trzech stron. Niezbędna jest też doskonała jakość wody, aby zapobiec rozwojowi grzybów na jajach tego gatunku.

Ponadto narybek rośnie bardzo wolno i jest szczególnie wrażliwy na zanieczyszczenia wody i wahania parametrów.

Podawaj co kilka godzin bardzo małą, komercyjnie przygotowaną karmę dla młodych ryb lub świeżo wyklutymi krewetkami solankowymi lub roztartymi na pył larwami oczlika. Po 10 dniach podawaj drobno pokruszone pokarmy w postaci płatków. Wykonuj podmiany wody przynajmniej raz w tygodniu.

W moim akwarium

Zachowania ławicowe widziałem tylko dwa razy: za pierwszym razem jak wpuściłem 8 sztuk i za drugim razem jak dorzuciłem 4 sztuki. Stadko dwunastu Fantomów czarnych w moim akwarium ma raczej zachowania grupowe i dość szybko doszło do podziału terytorium akwarium w obrębie tego gatunku. Samce się przeganiają pilnując swego rewiru nawet kosztem opadającej w okolicy karmy. Samice też potrafią się przeganiać.

Dość ciekawe interakcje zachodzą pomiędzy tym gatunkiem a Neonami. Moje Neony są dość odważne i bardzo podobnie się zachowują do Fantomów (podział terytorium ale jednak zdecydowanie więcej jest zachowania ławicowego). Fantomy i Neony potrafią się przeganiać z danego obszaru akwarium. Fantomy (ale tez i Neony) kompletnie nie reagują na inne gatunki ryb w moim akwarium.

Dodatkowa uwaga. Ostatnio leczyłem ospę więc mam już pewność. Fantomy mogą się zachowywać jakby były chore na ospę gdy tak naprawdę jest to ich uroda i z wyglądu i zachowania. Na ciele potrafią się pojawiać przebłyski między łuskami łudząco podobne do srebrnych łepków od szpilek przy ospie. Ale są mniejsze, bardziej płaskie i “skrzą” przy poruszaniu się ryby. Fantomy potrafią też podbijać pokarm z podłoża i na pierwszy rzut oka wydaje się, jakby się ocierały (drugorzędny objaw ospy).

Zbiorcze informacje o Hyphessobrycon megalopterus

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Hyphessobrycon megalopterus
Nazwa potoczna Fantom czarny, Barwieniec czarny
Rząd Characiformes (Kąsaczokształtne)
Rodzina Characidae (Kąsaczkowate)
Rodzaj Hyphessobrycon
Pochodzenie
Region Ameryka Południowa
Kraj Brazylia, Bolivia
Obszar wodny Río Beni, Río Mamore, Río Guaporé
Szybkie informacje
Rozmiar 4,5 cm (mały)
Rozmnażanie Jajorodne
Długość życia 2 – 5 lat
Pokarm Wszystkożerne
Wielkość akwarium 76l
Bytowanie w akwarium Środek
Poziom trudności Łatwy Średni
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka
PH 5.5 – 7.5 (Kwaśne, Obojętne, Zasadowe)
GH 1 – 18 (Bardzo miękka, Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 22°C – 28°C (Zimna, Umiarkowana, Ciepła)
Zachowanie
Temperament Spokojny
Zagrożenie dla ślimaków Nie
Zagrożenie dla krewetek Nie
Zagrożenie dla roślin Nie
Zagrożenie dla ryb Małe

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze