Neritina natalensis – Nerite Zebra

Neritina natalensis – Nerite Zebra. Słodkowodny ślimak z tej samej rodziny co równie popularny Military Helmet. Pomaga w zwalczaniu glonów przy czym jest całkowicie bezpieczny dla roślin i nie rozmnaża się w akwarium słodkowodnym.

Neritina natalensis – Warunki bytowe

Ze względu na fakt, że ślimak ten pochodzi z tej samej rodziny co Military Helmet wiele informacji jest wspólnych. Różnice co do wielkości, warunków bytowych są nieznaczne.  Rozmnaża się tylko w wodach słonawych.

Generalnie ślimak ten pobiera pokarm z każdej powierzchni płaskiej. W moim akwarium w odróżnieniu od Military Helmet dużo chętniej poruszają się po podłożu akwarium. Widziałem je na kamieniach i drewnie ale podłoże to jest główne miejsce ich bytowania. Na samym początku dość chętnie przebywały na szybie. Obecnie szyba akwarium jest na drugim miejscu. Podobnie jak Military Helmet niechętnie wchodzą na rośliny.

Warto podtrzymywać twardość wody ze względu na skorupy tych ślimaków. Po prostu potrzebują składników budulcowych by utrzymać zdrową skorupę. Dlatego nie zaleca się wód miękkich.

Jest też dobrym wskaźnikiem parametrów wody ze względu na swoją wrażliwość na poziom amoniaku i azotanów w wodzie.

Żywienie

Jeżeli chodzi o żywienie to jest takie same jak żywienie ślimaka Military Helemt (spokojnie można karmić pokarmem dla ryb szczególnie tym przeznaczonym dla ryb pobierających pokarm z dna czyli pokarm typu tabletki). Bezpieczny dla zdrowych roślin. Pogromca glonów (brunatnych i zielonych). Jeżeli zauważycie go długo przebywającego na granicy woda – powietrze to prawdopodobnie pożywia się biofilmem.

Neritina natalensis – Zachowanie

Spokojny i bezpieczny i dla mieszkańców akwarium i dla roślinności. Warto przykrywać akwarium gdyż potrafi wyjść. Dobrym pomysłem jest obniżenie poziomu wody w akwarium o kilka centymetrów tak by była zachowana różnica i przestrzeń. W moim akwarium zauważyłem, że ślimak ten dochodzi do poziomu wody i raczej go nie przekracza. Przy podmianie wody stara się zejść do poziomu wody. Gdybym jednak trzymał maksymalnie napełnione akwarium i nie miałbym przykrycia wtedy byłaby szansa na wyjście tego ślimaka z mojego akwarium.

Można go spotkać w każdej części akwarium (szyby, podłoże, dekoracje, przy tafli wody).

Neritina natalensis – Płeć

Nie ma widocznych różnic między płciami. Nie są hermatofrydami tak więc posiadając jednego przedstawiciela tego gatunku nie grozi nam plaga ślimaków (nie uwzględniając oczywiście ważnego faktu, że potrzebuje specyficznych warunków do rozmnażania).

Neritina natalensis – Rozmnażanie

Bardzo trudne. Trzeba się do tego przygotować. Potrzebny jest oddzielny zbiornik. Musimy przez kilka miesięcy aklimatyzować ślimaki z wody słodkiej do wody brachicznej. Jak to się robi? Stale zwiększamy zasolenie ale w minimalnych ilościach. Dopiero w takich warunkach możliwe jest rozmnazanie tego ślimaka.

Słowo końcowe

Nawet największy z okazów tego gatunku może nie być w stanie sam się  obrócić jeżeli będzie leżał na skorupie. Dlatego warto zwracać uwagę na sposób przenoszenia ślimaków do akwarium. Zawsze otworem w skorupie (stopą) do dołu i kładziemy na podłożu.

Kolejna sprawa, że i tak warto uważać na to co się dzieje w akwarium. Z różnych przyczyn można spotkać czasami leżącego na skorupie ślimaka. Wtedy trzeba go obrócić. W innym przypadku grozi mu śmierć głodowa.

Zbiorcze informacje o Neritina natalensis

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Neritina natalensis
Nazwa potoczna Neritina Zebra
Rząd Cycloneritida
Rodzina Neritidae
Rodzaj Neritina
Pochodzenie
Region Afryka
Kraj Kenia, Mozambik, Somalia, Republika Południowej Afryki, Tanzania
Obszar wodny
Szybkie informacje
Rozmiar 3cm (mały)
Rozmnażanie Jajorodne
Długość życia 1 – 3 lat
Pokarm Wszystkożerne, Glony brunatne, Glony zielone, Biofilm
Wielkość akwarium 20l
Bytowanie w akwarium Powierzchnie – Podłoże
Poziom trudności Łatwy
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka – Brachiczna
PH 7 – 8,5 (Obojętne, Zasadowe)
GH 10 – 25 (Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 22°C – 26°C (Zimna, Umiarkowana)
Zachowanie
Temperament Spokojny
Zagrożenie dla ślimaków Nie
Zagrożenie dla krewetek Nie
Zagrożenie dla roślin Nie
Zagrożenie dla ryb Nie

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze