Neritina pulligera – Military Helmet

Neritina pulligera – Military Helmet. Słodkowodny ślimak bardzo popularny i polecany w świecie akwarystyki. Pomaga w zwalczaniu glonów przy czym jest całkowicie bezpieczny dla roślin i nie rozmnaża się w akwarium słodkowodnym.

Warunki bytowe

Pochodzi z szybko płynących rzek. Podłoże piaszczyste z kamieniami oraz roślinnością.  Ślimak z wód słodkich i brachicznych (słonawych). Rozmnaża się tylko w wodach słonawych.

Generalnie ślimak ten pobiera pokarm z każdej powierzchni płaskiej. W moim akwarium chętnie przebywają i na szybach i na drewnie ale zauważalnie wybierają ciemniejsze rejony akwarium. Niechętnie wchodzą na rośliny.

Warto podtrzymywać twardość wody ze względu na skorupy tych ślimaków. Po prostu potrzebują składników budulcowych by utrzymać zdrową skorupę. Dlatego nie zaleca się wód miękkich.

Jest też dobrym wskaźnikiem parametrów wody ze względu na swoją wrażliwość na poziom amoniaku i azotanów w wodzie.

Żywienie

Neritina pulligera jest bezpieczny dla zdrowych roślin. Je z chęcią pokarm dla ryb, który opadł na dno lub na inną powierzchnię. Pogromca glonów (brunatnych i zielonych). Jeżeli zauważycie go długo przebywającego na granicy woda – powietrze to prawdopodobnie pożywia się biofilmem.

W moim akwarium często widziałem różne gatunki ślimaków przebywające w tym strategicznym miejscu. Od czasu gdy regularnie włączam co jakiś czas napowietrzacz (brzęczyk z dwoma wyjściami, mam ustawione wężyki w różnych miejscach akwarium) i rozbijam profilaktycznie dopiero co pojawiający się biofilm wszystkie moje ślimaki (w tym Military Helmet) zeszły głębiej do akwarium poszukując nowych miejsc do pobierania pokarmu.

Zachowanie

Spokojny i bezpieczny i dla mieszkańców akwarium i dla roślin akwariowych. Warto przykrywać akwarium gdyż potrafi wyjść. Dobrym pomysłem jest obniżenie poziomu wody w akwarium o kilka centymetrów tak by była zachowana różnica i przestrzeń. W moim akwarium zauważyłem, że ślimak ten dochodzi do poziomu wody i raczej go nie przekracza. Przy podmianie wody stara się zejść do poziomu wody. Gdybym jednak trzymał maksymalnie napełnione akwarium i nie miałbym przykrycia wtedy byłaby szansa na wyjście tego ślimaka z mojego akwarium.

Można go spotkać w każdej części akwarium (szyby, podłoże, dekoracje, przy tafli wody).

Płeć

Nie ma widocznych różnic między płciami. Neritina pulligera nie są hermatofrydami tak więc posiadając jednego przedstawiciela tego gatunku nie grozi nam plaga ślimaków (nie uwzględniające ważnego faktu, że potrzebuje specyficznych warunków do rozmnażania).

Rozmnażanie

Bardzo trudne. Trzeba się do tego przygotować. Potrzebny jest oddzielny zbiornik. Musimy przez kilka miesięcy aklimatyzować ślimaki z wody słodkiej do wody brachicznej. Jak to się robi? Stale zwiększamy zasolenie ale w minimalnych ilościach. Dopiero w takich warunkach możliwe jest rozmnazanie tego ślimaka.

Słowo końcowe

Nawet największy z okazów tego gatunku może nie być w stanie sam się  obrócić jeżeli będzie leżał na skorupie. Dlatego warto zwracać uwagę na sposób przenoszenia ślimaków do akwarium. Zawsze otworem w skorupie do dołu i kładziemy na podłożu.

Kolejna sprawa, że i tak warto uważać na to co się dzieje w akwarium. Z różnych przyczyn można spotkać czasami leżącego na skorupie ślimaka. Wtedy trzeba go obrócić. W innym przypadku grozi mu śmierć głodowa.

Zbiorcze informacje o Neritina pulligera

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Neritina pulligera
Nazwa potoczna Military Helmet
Rząd Cycloneritida
Rodzina Neritidae
Rodzaj Neritina
Pochodzenie
Region Afryka, Australia i Oceania, Azja
Kraj Mozambik, Madagaskar, Kenia, Tanzania, Australia, Indonezja, Malezja, Tajlandia, Filipiny, Indie, Fidżi, Papua Nowa Gwinea
Obszar wodny Ocean Indyjski
Szybkie informacje
Rozmiar 3 – 3,5 cm (mały)
Rozmnażanie Jajorodne
Długość życia 3 – 6 lat
Pokarm Wszystkożerne, Glony brunatne, Glony zielone, Biofilm
Wielkość akwarium 20l
Bytowanie w akwarium Powierzchnie – Podłoże
Poziom trudności Łatwy
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka, Brachiczna
PH 7 – 8 (Obojętne, Zasadowe)
GH 5 – 25 (Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 22°C – 28°C (Zimna, Umiarkowana, Ciepła)
Zachowanie
Temperament Spokojny
Zagrożenie dla ślimaków Nie
Zagrożenie dla krewetek Nie
Zagrożenie dla roślin Nie
Zagrożenie dla ryb Nie

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze