Opinia o testach wody. JBL ProScan Smarfon Test. Warto?

JBL ProScan Smarfon Test. Warto kupić i korzystać z tego testu paskowego? Mam mieszane odczucia. Część akwarystów będzie zadowolona. Część nie. Przejdźmy do recenzji produktu.

JBL ProScan Smarfon Test – Koszt

To nie jest tani test. Biorąc pod uwagę swoją czułość to tym bardziej.

Wygląd

Profesjonalne pudełko. Widać, że to produkt z górnej półki. Dobry karton, dobre nadruki. Najważniejsze: szczelna tuba zawierające testy oraz super wytrzymała karta z kolorami jako wzornik do odczytu.

Aplikacja i inne usługi

Apkę ściąga się bezproblemowo. Zalecam założenie konta na JBL. Wiem, że nie lubimy podawać swoich danych ale mamy lepszy dostęp do wykresów. W apce wszystko ładnie widać ale więcej opcji (chodzi o opisywanie wyników) mamy z poziomu konta użytkownika w przeglądarce. Ale, żeby ktoś mnie źle nie zrozumiał. To i tak jest według mnie uproszczone do minimum w funkcjach konto.

JBL ProScan Smarfon Test – Korzystanie

Szybkie i proste. Zanurzamy pasek na 3 sekundy. Włączamy w apce pomiar i czekamy 60 sekund. W tym czasie układamy sobie odpowiednio pasek na wzornika. Po zakończeniu odliczania za pomocą smartfona robimy zdjęcie. Po prostu musimy ująć wzornik z paskiem centralnie w aparacie i odpowiednio przybliżyć lub oddalić by załapać dobrze sam wzornik i jego  narożniki.

I mamy ukazany wynik.

Czy test działa?

Na pewno jeżeli dobrze zrobiliśmy test (o tym za chwilę) to mogę powiedzieć, że test działa – w sensie pokazuje różnicę parametrów. Są widoczne skoki, znaczne. Nawet bez sprawdzenia działania testu JBL ProScan innymi testami czy urządzeniami można stwierdzić, że test nie jest ślepy. Nie chodzi o dokładność ale o pokazanie tendencji – wzrost /spadek.

Nie jestem ekspertem, nie robiłem testów porównawczych na szeroką skalę ale mogę powiedzieć, że w moim przypadku test okazał się pomocny. Jeżeli zbliżyłem się na tym teście i utrzymałem dobre wyniki wody przez co w oczach rosną mi rośliny a ryby żwawe, pięknie wybarwione pływają w moim akwarium to coś to znaczy.

Moja opinia opiera się na długotrwałym i częstym korzystaniu z testu JBL ProScan oraz robienia go w różnych warunkach. Obserwowanie i dedukcja po czym następowała korekcja. Sądzę, że teraz robię test dość prawidłowo.

JBL daje słabą instrukcję użytkowania

Przykładowo wynik CO2 jest bardzo uzależniony od czasu. Wystarczy za długo robić test i mamy mocno zaniżony wynik CO2 (CO2 ulatnia się przez co pasek zdąży to jeszcze wykazać zaniżając wskazania). Ważne jest miejsce w akwarium, w którym robimy ten test (najdalszy zakątek czy tuż nad dyfuzorem CO2).

Kolejna sprawa to NO2 i NO3. Mam wrażenie, że wynik bardziej prawidłowy jest później niż te 60 sekund. Więc mamy tym samym błędny (zaniżony) wynik CO2. Albo odwrotnie.

Robiłem testy w czasie tuż po dodaniu nawozów do wody. A także godzinę i kilka godzin po. Mamy drastyczną różnicę w wynikach.

Ale zauważyłem ciekawą rzecz. Tuż po podaniu nawozów do wody w akwarium mam skok chloru. Może nie do krytycznego poziomu ale ewidentnie widać. Jakiś czas później chlor spada do 0 (pewnie się ulotnił z wody).

Mam indykator CO2 który potwierdza nasycenie wody CO2 co wykazał mi test JBL ProScan . Test ten dopiero zaczął wykrywać CO2 jak podłączyłem bimbrownię do akwarium.

No i jak napisałem – obserwacja mojego akwarium potwierdza wyniki testu JBL ProScan (lub na odwrót – test potwierdza to co widzę czyli wzrosty roślin bo mam dobry ekosystem).

I tak jest w 90% przypadków. Bo czasem zdarzy się dzień “wariata”. Pierwszy pasek w akwarium może wskazać kosmos. Bierzesz pasek i badasz kran – taka próba kontrolna. Też kosmos. Odczekasz. Trzeci pasek w wodę i.. wyniki normalne. Czwarty pasek już w akwarium i.. wyniki zgodne z logiką twoich wcześniejszych działań (np. pokazuje spadek czegoś bo przecież 2x podmieniałeś wodę wcześniej więc to logiczne).

Nie zrozumiałe jest to dla mnie ale może dojść do rozkalibrowania tego testu. Paski? No naprawdę…

(małe wyjaśnienie – 1 pasek kran NO3 500, za chwilę kolejny pasek i już minimum. Tak samo NO2)

Pod koniec gdy już paski mi się kończyły wdrożyłem testy kropelkowe (firmy JBL). Wyniki o tyle zgodne, że pokazują tą samą tendencję. Wyniki testów kropelkowych są dokładniejsze ale testy paskowe mają zdecydowanie większą skalę (możemy lepiej zobaczyć jak bardzo przekroczone mamy wyniki).

Czy warto kupić test JBL ProScan Smarfon?

Zalety:

  • szybkość
  • automatyczny odczyt
  • wskazania orientacyjne są pomocne
  • zapisywanie wyników online
  • możliwość analizowania wykresów zrobionych automatycznie
  • bardzo duża skala

Wady

  • cena
  • łatwo źle wykonać test
  • wskazania orientacyjne są często niewystarczające
  • bardzo poważne “rozkalibrowanie” ewentualnie łatwość zafałszowania wyników

W ostatecznym rozrachunku oceniam te testy na 3,5 na 5. Był okres pełnego zachwytu i był okres pełnego rozczarowania. Biorąc pod uwagę zalety i wady dochodzę do wniosku, że te testy nie są złe. Niemniej wolę zdecydowanie krople.

Zalety pasków JBL to szybkość, automatyczne odczytywanie i spisywanie wyników oraz naprawdę bardzo duża skala (np. paski wskażą Tobie 20 a krople danego producenta kończą się na np. 1). Dla wstępnej orientacji w sytuacji i zauważenia tendencji są w pełni wystarczające. Ale kolejny krok to nie kolejne paski a krople (lub fotometry).

Zaleta pasków to oczywiście szeroko pojęty walor edukacyjny i zachęta do bardziej profesjonalnego badania wody.

Opisywałem wcześniej zjawisko “rozkalibrowania” badania. Przedziwna sprawa i nie umiem tego wyjaśnić. Możliwe, że chodzi o łatwość zabrudzenia pasków co fałszuje wyniki. W testach kropelkowych płuczemy wcześniej miarki w których badamy wodę. Szansa na fałszowanie wyników jest zdecydowanie mniejsza. Może paski są tak czułe, że wystarczy otrzeć je np. o koszulkę by zmienił się wynik. A może kładziony pasek na polu testowym zaciąga trochę z powierzchni po poprzednim pasku? Nie wiem. To tylko spekulacja.

Oprócz wspomnianej wady kolejną jest oczywiście cena.

JBL ProScan Smarfon Test – podsumowanie

Podsumowując moje wrażenia: nie żałuję wydanych pieniędzy i w większości przypadków miałem pozytywne odczucia przy używaniu tych testów. Niemniej testy te pokazały mi jedno – potrzebuję czegoś pewniejszego, dokładniejszego. Dlatego ja osobiście nie kupię więcej tych pasków (ani pasków innego producenta).

Z drugiej strony jeżeli ktoś chciałby zacząć przygodę testowania wody to wybór pasków JBL ProScan Smarfon nie jest złym pomysłem. Albo złapie bakcyla i poszerzy swój sprzęt do testowania jak ja albo zarzuci testowanie.

Wykorzystanie tych testów samemu do innych celów (testowania chociażby kranówki) czy przekazania komuś by sam np. sprawdził swoją wodę pitną jest bardzo proste.

Powiązane artykuły

Komentarze

JBL ProScan Smarfon Test. Warto kupić i korzystać z tego testu paskowego? Mam mieszane odczucia. Część akwarystów będzie zadowolona. Część nie. Przejdźmy do recenzji produktu. JBL ProScan Smarfon Test - Koszt To nie jest tani test. Biorąc pod uwagę swoją czułość to tym bardziej. Wygląd Profesjonalne pudełko. Widać,...Opinia o testach wody. JBL ProScan Smarfon Test. Warto?