Otocinclus Affinis – Otosek przyujściowy

Otocinclus affinis, znany również jako karłowaty sum lub Otosek przyujściowy, to mała, spokojna ryba pochodząca z Ameryki Południowej. Jest popularnym wyborem do akwariów słodkowodnych ze względu na niewielkie rozmiary, atrakcyjny wygląd i nawyki żywieniowe (pożeracz glonów).

Otocinclus Affinis – informacje ogólne

Pod względem klasyfikacji Otocinclus affinis należy do rodziny Loricariidae. Jest członkiem rodzaju Otocinclus, który obejmuje wiele innych małych, jedzących glony ryb.

Otosek przyujściowy pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie występuje w wielu krajach, w tym w Brazylii, Kolumbii i Peru. Ryby zwykle występują w wolno poruszających się lub stojących zbiornikach wodnych, takich jak rzeki, strumienie i jeziora.

Otocinclus affinis to mała ryba, która zwykle dorasta do około 4 cm. Ma spłaszczone, owalne ciało z pyskiem ssącym, który służy do przyczepiania się do powierzchni i żywienia się glonami. Ryba jest zwykle koloru brązowego lub czarnego, z przezroczystym lub lekko zabarwionym ogonem.

Otosek przyujściowy ma długość życia około 3-5 lat. Ryba może żyć dłużej, jeśli zapewni się jej dobrą opiekę i zdrowe środowisko.

Wygląd

Otocinclus affinis to mała, brązowa lub czarna ryba z przezroczystym lub lekko ubarwionym ogonem. Ma spłaszczone, owalne ciało z pyskiem ssącym, który służy do przyczepiania się do powierzchni i żywienia się glonami.

Nie są znane żadne odmiany ani podgatunki Otocinclus affinis. Ryba występuje zwykle tylko w swojej naturalnej postaci.

Hodowla – rozmnażanie

Pod względem hodowlanym Otocinclus affinis nie jest rybą szczególnie trudną do rozmnażania w akwariach. Ryba rozrzuca po akwarium jaja i będzie rozmnażać się w dobrze utrzymanym zbiorniku z odpowiednim podłożem i dobrą jakością wody. Jaja są zwykle składane na roślinach lub innych zanurzonych powierzchniach i wylęgają się po około 3-5 dniach.

Nie ma zauważalnych różnic między płciami w Otocinclus affinis, ponieważ ryba nie jest dymorficzna płciowo.

Wymagania

Pod względem wymagań Otocinclus affinis jest stosunkowo mało wymagającą rybą, którą można trzymać w bardzo różnych warunkach akwariowych. Preferuje zakres temperatur 22-25 stopni Celsjusza i zakres pH 6,0-7,5. Ryba nie jest szczególnie wrażliwa na twardość wody, ale preferuje wodę lekko kwaśną od neutralnej.

Ryba ta jest przede wszystkim zjadaczem glonów i powinna być karmiona dietą bogatą w algi lub inne wegetariańskie źródła pożywienia. Ryby mogą być karmione żywymi lub mrożonymi algami, a także tonącymi waflami lub tabletkami z alg. Ważne jest, aby zapewnić zróżnicowaną dietę, aby zapewnić rybom wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Jeśli chodzi o ustawienie i warunki zbiornika, Otocinclus affinis powinien być trzymany w dobrze utrzymanym zbiorniku z dobrym systemem filtracji i podłożem bogatym w składniki pokarmowe. Zbiornik powinien mieć wiele kryjówek i otwartych przestrzeni do pływania oraz powinien być ozdobiony roślinami i innymi elementami wyglądającymi naturalnie. Ważne jest utrzymanie dobrej jakości wody i regularne podmiany wody, aby ryby były zdrowe.

Jeżeli chodzi o wielkość zbiornika to Otocinclus affinis jest małą rybą, która nie wymaga szczególnie dużego akwarium. Akwarium o pojemności co najmniej 40 litrów jest odpowiednie dla małej grupy Otosków. Ważne jest zapewnienie rybom wielu kryjówek i otwartych przestrzeni do pływania.

Oświetlenie: ryba ta nie ma szczególnych wymagań oświetleniowych. Wystarczy standardowe oświetlenie akwariowe, odpowiednie do wielkości zbiornika.

Filtracja: wystarczy standardowy filtr, odpowiedni do wielkości zbiornika.

Parametry wody: Otocinclus affinis preferuje pH w zakresie 6,0-7,5 i twardość wody 5-15 dGH.

Temperatura: Otocinclus affinis preferuje zakres temperatur 22-25 stopni Celsjusza.

Zachowanie

Pod względem zachowania w akwarium Otosek przyujściowy jest rybą spokojną i nieagresywną. Zwykle jest trzymany z innymi spokojnymi rybami w akwarium społecznościowym. Lepiej sobie radzi w grupach co najmniej sześciu osobników. Ryba jest aktywna i ma tendencję do pływania w środkowym i górnym słupie wody.

Pod względem temperamentu Otocinclus affinis jest spokojną i nieagresywną rybą, która nadaje się do stosowania w akwariach wspólnych z innymi pokojowo nastawionymi gatunkami ryb a także różnymi bezkręgowcami, takimi jak ślimaki i krewetki.

Choroby

Jeśli chodzi o choroby, Otocinclus affinis jest podatny na wiele powszechnych chorób ryb, takich jak pasożyty, infekcje bakteryjne i grzyby. Ważne jest, aby utrzymywać dobrą jakość wody i regularnie obserwować ryby pod kątem oznak choroby. W przypadku podejrzenia choroby należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii lub specjalisty ds. zdrowia ryb.

Podsumowując, ryba ta jest łatwa w pielęgnacji i może być trzymana w różnych warunkach akwariowych, dzięki czemu nadaje się dla hobbystów na każdym poziomie umiejętności.

Otoski w moim akwarium

Przez bardzo długi czas utrzymywała się pierwotna grupa (6). Nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak powoli zredukowało mi się stadko i na obecnym etapie mam pewność, że posiadam 3 Otoski (wyrośnięte).

Na informację o miejscu przebywania tych ryb trzeba wziąć małą poprawkę: jeżeli mamy dużo roślin to ryby te będą w środku akwarium ale na roślinach więc często niewidoczne.

Za to bardzo często widzę je na podłożu gdzie wraz z Kirysami i Zbrojnikami a także Molinezjami i Skalarami skubią jedzenie z dna (tabletki lub granulki które opadły). Ryby nie są płochliwe a wręcz czasami dochodzi do ciekawych sytuacji jak usiłują przyssać się do Skalara.

Ryby te są podobno wrażliwe na skoki parametrów w akwarium ale tego u siebie nie zauważyłem. Ponadto wytrzymały kurację 2 tygodniową na ospę rybią (wysoka temperatura). Nie wiem co spowodowało, że u mnie padły bo nie mam ryb agresywnych, mam dobre warunki w akwarium i same Otoski przez długi czas świetnie sobie radziły. W mojej ocenie jest to łatwa ryba.

Zbiorcze informacje o Otocinclus affinis

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Otocinclus affinis
Nazwa potoczna Otosek przyujściowy
Rząd Siluriformes
Rodzina Loricariidae
Rodzaj Hypoptopomatini
Pochodzenie
Region Ameryka Południowa
Kraj Kolumbia, Peru, Brazylia
Obszar wodny
Szybkie informacje
Rozmiar 4 cm
Rozmnażanie Jajorodne
Długość życia 3 – 5 lat
Pokarm Wszystkożerne, Glony
Wielkość akwarium 40l
Bytowanie w akwarium Przy dnieŚrodek – Przy tafli
Poziom trudności Łatwy
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka
PH 6,0 – 7,5 (Kwaśne, Obojętne, Zasadowe)
GH 5 – 15 (Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 22°C – 25°C (Zimna, Umiarkowana)
Zachowanie
Temperament Spokojny
Zagrożenie dla ślimaków Nie
Zagrożenie dla krewetek Nie
Zagrożenie dla roślin Nie
Zagrożenie dla ryb Nie

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze