Paracheirodon innesi – Neon Innesa, Neon tetra

Paracheirodon innesi, znany również jako neon tetra, to mała, jaskrawo ubarwiona ryba, która pochodzi z dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. Jest popularnym wyborem do akwariów słodkowodnych ze względu na atrakcyjny wygląd i spokojną naturę.

Paracheirodon innesi – informacje

Jeśli chodzi o informacje ogólne, Paracheirodon innesi to mała ryba, która zwykle dorasta do długości około 4 cm. Jest członkiem rodziny Characidae, która obejmuje wiele innych popularnych ryb akwariowych.

Pod względem pochodzenia Neon Innesa pochodzi z dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. Występuje w wielu krajach regionu, w tym w Brazylii, Kolumbii i Peru.

Jest to stosunkowo mało wymagająca ryba, którą można trzymać w bardzo różnych warunkach akwariowych. Preferuje zakres temperatur 21-25 stopni Celsjusza i zakres pH 6,0-7,5. Ryba nie jest szczególnie wrażliwa na twardość wody, ale preferuje wodę lekko kwaśną od neutralnej.

Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne, Neon Innesa jest znany z jasnoniebieskiego i czerwonego zabarwienia. Ryba ma smukłe, wydłużone ciało z przezroczystym ogonem i jaskrawoczerwonym paskiem biegnącym wzdłuż boku ciała. Płetwy są zazwyczaj przezroczyste lub lekko zabarwione, a ryba ma małą, spiczastą głowę.

Jeśli chodzi o długość życia, Paracheirodon innesi ma długość życia około 5-7 lat w niewoli. Ryba może żyć dłużej, jeśli zapewni się jej dobrą opiekę i zdrowe środowisko.

Nie są znane żadne odmiany ani podgatunki Neon Innesa. Ryba występuje zwykle tylko w swojej naturalnej postaci.

Pod względem behawioralnym Neon Innesa jest rybą spokojną i nieagresywną. Zwykle jest trzymana z innymi spokojnymi rybami w akwarium społecznościowym i dobrze radzi sobie w grupach co najmniej sześciu osobników. Ryba jest aktywna i ma tendencję do pływania w środkowym i górnym słupie wody.

Jeśli chodzi o pielęgnację, Paracheirodon innesi jest rybą stosunkowo mało wymagającą i łatwą w pielęgnacji. Należy ją trzymać w zadbanym zbiorniku z dobrym systemem filtracji i bogatym w składniki pokarmowe podłożem. Ryby powinny być karmione zróżnicowaną dietą składającą się z małych, żywych lub mrożonych pokarmów, takich jak krewetki solankowe, rozwielitki i dżdżownice.

Paracheirodon innesi – płeć i rozmnażanie

Nie ma zauważalnych różnic między płciami w Paracheirodon innesi, ponieważ ryba nie jest dymorficzna płciowo.

Pod względem hodowlanym Neon Innesa jest rybą stosunkowo łatwą do rozmnożenia w niewoli. Ryba jest rozrzutnikiem jaj i będzie rozmnażać się w dobrze utrzymanym zbiorniku z odpowiednim podłożem i dobrą jakością wody. Jaja są zwykle składane na roślinach lub innych zanurzonych powierzchniach i wylęgają się po około 3-5 dniach.

Jakie akwarium dla Neona Innesa?

Jeśli chodzi o wielkość zbiornika, Paracheirodon innesi to mała ryba, która nie wymaga szczególnie dużego zbiornika. Zbiornik o pojemności co najmniej 76 litrów (ryba ławicowa!) jest odpowiedni dla małej grupy tetr neonowych. Ważne jest zapewnienie rybom wielu kryjówek i otwartych przestrzeni do pływania.

Oświetlenie – Neon Innesa nie ma szczególnych wymagań oświetleniowych. Wystarczy standardowe oświetlenie akwariowe, odpowiednie do wielkości zbiornika.

Jeśli chodzi o filtrację to wystarczy standardowy filtr, odpowiedni do wielkości zbiornika. Ważne jest utrzymanie dobrej jakości wody i regularne podmiany wody, aby ryby były zdrowe.

Neon Innesa w moim akwarium

Akwarium z korzeniem, dużą ilością roślinności (busz) w tym pływającej. Wiele gatunków ryb. Stado od 15 do 25 (po zakupach uzupełniających). Dość wytrzymała. Walczyłem i wygrałem z ospą rybią (pierwsze stado). Padła mi pojedyncza sztuka. Ryby pływają grupowo /ławicowo. Nie są płochliwe. Do żeru wypływają ochoczo (nie tak jak Molinezje ale te to są ryby wyjątkowe i w sumie pozbawione konkurencji).

Gdybym miał je ocenić po moich wrażeniach pod względem poziomu trudności dałbym ocenę łatwą ale wiem, że miałem szczęście dlatego, że ryby te już nie są tak mocne jak kiedyś i łatwo padają. Ponadto wbrew pozorom nie jest prosto zapewnić im dobre warunki w akwarium towarzyskim (na podstawie informacji od moich znajomych i z Internetu). Mi się jakość udało. Zachowam ocenę trudności “średni” z zastrzeżeniem, że to jeden z najłatwiejszych “średniaków”.

Zbiorcze informacje o Paracheirodon innesi

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Paracheirodon innesi
Nazwa potoczna Neon Innesa, Neon tetra
Rząd Characiformes
Rodzina Characidae
Rodzaj Paracheirodon
Pochodzenie
Region Ameryka Południowa
Kraj Kolumbia, Peru, Brazylia
Obszar wodny Amazonka
Szybkie informacje
Rozmiar 4 cm
Rozmnażanie Jajorodne
Długość życia 5 – 7 lat
Pokarm Wszystkożerne
Wielkość akwarium 76l
Bytowanie w akwarium Przy dnie – Środek – Przy tafli
Poziom trudności Średni
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka
PH 6,0 – 7,5 (Kwaśne, Obojętne, Zasadowe)
GH 5 – 15 (Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 21°C – 25°C (Zimna, Umiarkowana)
Zachowanie
Temperament Spokojny
Zagrożenie dla ślimaków Nie
Zagrożenie dla krewetek Nie
Zagrożenie dla roślin Nie
Zagrożenie dla ryb Nie

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze