Rotala rotundifolia – Rotala okrągłolistna

Rotala rotundifolia – Rotala okrągłolistna to ciekawa i ładna roślina pochodząca z Azji. Prezentuje się efektownie (czerwone liście), dość łatwa w uprawie. Nadaje się na środek i tło w akwarium.

Wymagania

Dość łatwa roślina, która potrafi sobie poradzić w akwarium typu LT. Im bardziej doświetlamy i im bardziej dozujemy CO2 tym bardziej kolor rośliny przechodzi z zielonego w kierunku czerwonego a także mamy o wiele szybsze przyrosty.

Warto mieć na uwadze, że jest dużo odmian tej rośliny. Niektóre bez względu na ilość światła mogą być po prostu zielone.

Zaleca się stosować dla tej rośliny podłoże aktywne aczkolwiek poradzi sobie bez (po prostu lepiej rośnie). Dolewanie nawozów nie jest konieczne.

Podsumowując: to bardzo wytrzymała roślina i głównym czynnikiem na jaki musimy zwrócić  uwagę to naświetlenie a akwarium.

W moim akwarium

Mimo, że dużo naświetlam to jest to roślina schowana w objęciach innych roślin dlatego większość mojej Rotala rotundifolia jest zielona. Jedynie mam odcienie czerwonego gdzieniegdzie. Niemniej obserwuję stały ale wolny wzrost (na tle innych roślin określanych jako “średnie tempo wzrostu”). Mam dozowanie CO2 z słabej bimbrowni. Niedługo będę przemeblowywał akwarium w którym mam tą roślinę (a także zakładał kolejne) i zapewnię jej o wiele lepszy dostęp do światła.

Biorąc pod uwagę warunki jakie jej zapewniam i ciągły, niezaburzony wzrost tej rośliny to mogę śmiało polecić ją początkującym akwarystom.

Update po długim czasie – roślina nadal u mnie się utrzymuje i nadal ma przyrosty ale bardzo małe (z czego jestem zadowolony bo mam mniej do przycinania). Roślina nawet ma w niektórych miejscach czerwone przebarwienia co jest dla mnie ogólnym wskaźnikiem dość dobrych warunków w moim akwarium (chodzi o wszystko z pominięciem światła).

Zbiorcze informacje o Rotala rotundifolia

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Rotala rotundifolia
Nazwa potoczna Rotala okrągłolistna
Rząd Myrtales
Rodzina Lythraceae
Rodzaj Rotala
Pochodzenie
Region Azja
Kraj Wietnam, Laos, Kambodża
Obszar wodny
Szybkie informacje
Rozmiar 20 – 60 cm
Kolor Zielony, Czerwony
Tempo wzrostu Średnie – Szybkie
Wymagania CO2 Brak – Małe – Średnie
Wymagania oświetleniowe Średnie – Duże
Miejsce sadzenia Tło – Środek
Poziom trudności Łatwy Średni
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka
PH 6 – 8 (Kwaśne, Obojętne, Zasadowe)
GH 2 – 12 (Bardzo miękka, Miękka, Średnio twarda)
Temperatura 20 – 28 °C (Zimna, Umiarkowana, Ciepła)

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze