Test Tropical Soft Line America sinking sticks – opinia o pokarmie dla ryb

Tropical Soft Line America sinking sticks dostałem za darmo przy okazji zakupu akcesoriów do akwarium. Dzięki temu miałem okazję przetestować ten pokarm.

Wstępne wrażenia

Pokarm w dotyku wywołuje uczucia wilgotności i gumowatości. Po wrzuceniu do akwarium tonie bardzo szybko. I nie rozpuszcza się od razu. Skład bardzo dobry. Ale…

Moja opinia o tym produkcie

Mam dość dużo gatunków ryb z Ameryki Południowej (Skalary, Kiryski, Molinezje, Zbrojniki, Fantomy, Otoski – w przeróżnych odmianach) i ani jedna nie była w stanie zjeść tego pokarmu podczas karmienia. Dużo lepiej przyswajały pokarmy innego typu czyli suche płatki, suche granulki czy suche “robaczki”.

Dla moich ryb pokarm ten tonie za szybko. Ponadto nie są w stanie go fragmentarycznie skubnąć lub przeżuć częściowo (nie raz widzieliście jak ryba pobiera większy kawałek i “mieli” go w ustach po czym cżęśc wypluwa a częśc zjada).

Większym problemem jest to, że coś co miało być zaletą (i pewnie jest dla wielu akwarystów) dla mnie jest cechą negatywną.

Ten pokarm faktycznie trzyma strukturę i nie rozpuszcza się. Dzięki temu akwarium jest czyste (nie pływają drobinki rozpuszczonego akwarium) ale z drugiej strony pokarm ten bardzo długo zalega na dnie.

Pokarmy rozpuszczające się po opadnięciu na dno prędzej czy później są wyczyszczone przez moje ryby pływające przy dnie i każde inne żerujące też przy dnie. Natomiast Tropical Soft Line America po prostu długo leży. Ryby usiłują nieskutecznie go pobierać. Po długim czasie tracą zainteresowanie. Dla mnie to jest mankament. Duży.

Kolejna sprawa to pleśń. Wystarczyła noc i pół dnia na wyłączonym świetle w akwarium by po zapaleniu ukazał mi się podejrzany widok. Drobinki pleśni. W miejscu największego skupiska tego pokarmu.

Ten pokarm to istny twardziel. Nie rozpuścił się. W sumie nie wiem czy on się rozpuszcza (w kolejnych dniach nadal widzę resztówki pomiędzy drobnym żwirkiem. O dziwo nadal wyglądają jakby świeżo wpuścił je do akwarium).

Odmuliłem co się dało. Woda w akwarium trochę mętna. Dobrze, że i tak miałem robić podmiankę.

Podsumowanie

Tropical Soft Line America ma według rozpiski bardzo dobry skład i zapewne dla wielu akwarystów cechy tego produktu będą odpowiednie. W moim przypadku widzę same mankamenty i jedyna zaleta czyli ten dobry skład nie jest w stanie być przez ryby wykorzystany. Z drugiej strony co to za produkt który jest w stanie tak długo przetrwać w wodzie? Nie jestem przekonany co do tego by był to produkt o 100% dobrym składzie.

Dla moich ryb pokarm musi albo długo unosić się na powierzchni, albo opadać bardzo wolno. Dodatkowo musi się on w miarę szybko rozpuszczać – coś co opadnie na dno musi być łatwo rozdrabniane przez ryby żerujące na dnie.

Dzięki temu moje akwarium jest dość szybko posprzątane a ryby najedzone. Produkt ten nie spełnia moich oczekiwań pod tym względem.

Pleśń jest nie akceptowalna. Tu nawet nie ma co dyskutować. No i denerwuje mnie widok pozostałości tej karmy po tak długim czasie.

Ocena Tropical Soft Line America

Zalety:

  • dobry skład

Wady

  • błyskawicznie opada na dno
  • za długo utrzymuje strukturę – nie rozpuszcza się
  • ryby niechętnie pobierają ten pokarm
  • pokarm może wywołać pleśń

Powiązane artykuły

Komentarze

Tropical Soft Line America sinking sticks dostałem za darmo przy okazji zakupu akcesoriów do akwarium. Dzięki temu miałem okazję przetestować ten pokarm. Wstępne wrażenia Pokarm w dotyku wywołuje uczucia wilgotności i gumowatości. Po wrzuceniu do akwarium tonie bardzo szybko. I nie rozpuszcza się od razu. Skład...Test Tropical Soft Line America sinking sticks - opinia o pokarmie dla ryb