Tylomelania species orange poso

Tylomelania species orange poso. Jeden z ładniejszych (i charakterystycznych z wyglądu) przedstawicieli rodzaju Tylomelania.

Warunki bytowe

Ważne są trzy rzeczy (pomijam czystość wody i jej dobre parametry bo to jest istotne dla wielu gatunków ślimaków). Temperatura, twardość i PH. PH zasadowe oraz średnia twardość wody zapewni ślimakom prawidłową skorupę. Temperatura jest istotna dla ich aktywności. Im wyższa tym są bardziej aktywne.

Co do podłoża i wystroju: piasek lub drobne (lubią się zakopywać), roślinności nie powinno być przesadnie dużo bo trzeba tym ślimakom zapewnić przestań do poruszania się.

Żywienie

Glony i zgniła materia roślinna. Nie są zainteresowane zdrowymi roślinami z wyjątkiem Mikrozorium oskrzydlone.

Zachowanie

Spokoje usposobienie. Ślimaki te potrafią mieć długie okresy aktywności naprzemiennie z długimi okresami braku aktywności. Dużo zależy od temperatury (preferują wyższą). Niższa temperatura powoduje zwolnienie ich metabolizmu co może skutkować całkowitym zahamowanie potrzeby odżywiania.

Płeć

Nie ma widocznych różnic między płciami. Nie są hermatofrydami tak więc posiadając jednego przedstawiciela tego gatunku nie grozi nam plaga ślimaków.

Rozmnażanie

Kolejna specyficzna rzecz. Ślimaki te są jajożyworodne. Co to oznacza? Zapłodnione jajo jest wewnątrz matki. Tam rozwijają się zarodki. Zachowują autonomiczność podczas rozwoju.

W pełni rozwinięty młody osobnik jest wydalany z ciała matki. Zazwyczaj dzieje się to pojedynczo (czyli nie mamy natychmiastowej plagi ślimaków). Ślimaki są rozdzielnopłciowe. Samo rozmnażanie jest możliwe w domowym akwarium bez specjalnych przygotowań.

Często spotykanym zjawiskiem jest natychmiastowe pojawienie się nowego, młodego osobnika po umieszczeniu dorosłego ślimaka w nowym akwarium. Prawdopodobnie szok spowodowany nowym środowiskiem wywołuje “narodziny ze stresu”.

Słowo końcowe

Warto zwrócić uwagę na dość specyficzne zakresy tych parametrów. Umieszczenie tych ślimaków w moim akwarium mocno zawęziło pole manewru w tak szerokim zakresie. Dlatego ślimaki te zaleca się do ukierunkowanych akwariów np. z krewetkami. Kupa tych ślimaków zawiera bakterie bardzo pożyteczne dla krewetek.

Im więcej dowiedziałem się o tych ślimakach tym mniej rozumiem dlaczego są tak często sprzedawane w sklepach i sprzedawcy je polecają na równi z Netrina Zebra czy Military Helmet. Te ślimaki wymagają zbyt specyficznych warunków by mogły być dedykowane do akwariów ogólnych. Samo zapewnienie im optymalnych warunków powoduje, że mamy ograniczone możliwości wyboru roślin.

W moim akwarium

Mam dwa ślimaki tego typu. I tak samo jeżeli chodzi o opis gatunku tak i w tym przypadku zmuszony jestem zrobić kopij wklej bo sytuacja jest identyczna. Jeden jest szalenie aktywny (zwiedza podłoże, wspina się na szyby) a drugi mocno śpiący. Parametry wody (PH i temperatury) z dolnych widełek tolerancji. Jeżeli chodzi o GH to mam bliżej górnych widełek.

Zbiorcze informacje o Tylomelania species orange poso

Klasyfikacja
Naukowa nazwa Tylomelania spp.
Nazwa potoczna Tylomelania species orange poso, Orange Rabbit
Rząd Cerithioidea
Rodzina Pachychilidae
Rodzaj Tylomelania
Pochodzenie
Region Azja
Kraj Indonezja
Obszar wodny Jezioro Poso, Jezioro Matano, Jezioro Towuti, Jezioro Mahalona
Szybkie informacje
Rozmiar 10 – 12 cm (duże)
Rozmnażanie Jajożywordność (Żyworodność lecytotroficzna)
Długość życia 1 – 3 lat
Pokarm Wszystkożerne, Glony zielone, Detrytus, Okrzemki
Wielkość akwarium 40l
Bytowanie w akwarium Powierzchnie – Podłoże
Poziom trudności Łatwy
Parametry Wody
Rodzaj wody Słodka
PH 7,3 – 8,5 (Obojętne, Zasadowe)
GH 4 – 12 (Miękka, Średnio twarda, Twarda)
Temperatura 25°C – 30°C (Zimna, Umiarkowana, Ciepła)
Zachowanie
Temperament Spokojny
Zagrożenie dla ślimaków Nie
Zagrożenie dla krewetek Nie
Zagrożenie dla roślin Nie
Zagrożenie dla ryb Nie

 

Galeria

Video

Powiązane artykuły

Komentarze