Wąż do pompki – Cellfast Wąż ogrodowy ECO 19 mm (3/4″)

Wąż do pompki – Cellfast Wąż ogrodowy ECO. Czasami będziemy musieli wybrać wąż do pompki. Chciało by się zapytać: wąż ogrodowy? w akwarystyce domowej? Ale po co?

Już tłumaczę…

Podmiana wody w akwarium

Prawie wszędzie można przeczytać, że zaleca się co tygodniową podmianę wody w akwarium. Zresztą nie musi być cotygodniowa a nawet w ramach cotygodniowej podawane są rożne wartości (np. 5% albo 10% albo 20%).

W nielicznych już miejscach można przeczytać, że podmiana wody jest niepotrzebna albo, że robi się ją raz na pół roku. Zdecydowanym standardem w pielęgnacji akwarium i dbanie o dobrostan ryb (ale nie tylko) jest podmiana wody.

Załóżmy, że mamy akwarium 200 litrowe. W takim akwarium mamy około 180 litrów wody (mniej lub więcej ale chodzi o to, że w takim akwarium mamy podłoże, kamienie lub drewno i to zmniejsza ilość mieszczącej się wody w akwarium).

Podmiana 5% to tylko 9 litrów. Podmiana 20% to już 36 litrów. Mi osobiście zdarzały się podmiany 60% (bez negatywnych konsekwencji dla samego życia w akwarium). To są ogromne ilości wody. To są ogromne ilości wiaderek.

Mówimy o wybieraniu wody i wlewaniu wody. Więc czynności więcej i trudność większa. Ja starałem się wybrnąć z tego problemu i zaopatrzyłem się w pompkę (o pompce napiszę oddzielną recenzję). Do pompki musiałem dokupić wąż o konkretnym przekroju (w moim przypadku to przekrój 19 mm (3/4″)).

Nie miałem doświadczenia w tej kwestii i bardziej kierowałem się ceną. Ponadto musiałem wypośrodkować cenę i ilość węża. Przeglądając oferty wybrałem Cellfast Wąż ogrodowy ECO 19 mm (3/4″)

Wąż ogrodowy w mieszkaniu to nie jest trafiony pomysł

Przynajmniej tak całkowicie. Wąż skróciłem do potrzebnych wymiarów i przymierzam się do kolejnej przycinki tak by był jak najkrótszy. Jedyny powód to olbrzymie właściwości tego konkretnego węża do skręcania się. W sumie to drugi powód to to, że operowanie wężem (rozwijanie i szczególnie zwijanie) to też nie jest prosta rzecz. Sam pomysł używania pompki i węża do dużych podmianek uważam za jak najbardziej słuszny. Zastanawiam się nad zmianą węża ogrodowego na wąż akwarystyczny (mniejszy przekrój). Mam przejściówki do pompki więc to nie będzie problem. Problemem jest raczej to, że ciągle coś dokupuję do akwarium więc nie chcę wydawać pieniądze na coś co już w sumie mam tylko, że sprawia mi jakieś problemy.

Cellfast Wąż ogrodowy ECO – ocena

Oceniam na 1/10. Bardzo się zwija. Kiedyś mieszkałem w domu z ogrodem (dawno, dawno temu) i tam używałem węża ogrodowego, który się nie skręcał. Ten ECO jest co prawda tani ale nie nadaje się do użytku (sądzę, że do ogrodu też się nie nadaje). Ten wąż potrafi się zgiąć całkowicie zaślepiając przepływ wody. I to na bardzo krótkim odcinku. Na dłuższym odcinku skręca się w kilku miejscach. Odginanie tego jest męczące. Dodatkowo jest miękki – to znaczy, że samo odgięcie nie wystarcza bo zostaje wgięcie. Trzeba palcami rozmasować mąż by uzyskać przepływ. Jednym słowem – tragedia.

Powiązane artykuły

Komentarze

Wąż do pompki - Cellfast Wąż ogrodowy ECO. Czasami będziemy musieli wybrać wąż do pompki. Chciało by się zapytać: wąż ogrodowy? w akwarystyce domowej? Ale po co? Już tłumaczę... Podmiana wody w akwarium Prawie wszędzie można przeczytać, że zaleca się co tygodniową podmianę wody w akwarium. Zresztą...Wąż do pompki - Cellfast Wąż ogrodowy ECO 19 mm (3/4")